![](https://d11bh4d8fhuq47.cloudfront.net/_system/skins/v9/50000007/img/illustration.jpg?ph=90732fccbb)
8. évfolyam - Készítette: Fejes Ildikó
1. Magyarok az informatikában
Neumann János:
Megteremtette a számítástechnika alapjait. – 1946. Neumann-elvek
Kozma László:
Decimális automata számológépet tervezett (1938). Majd 1955-ben az MTA támogatásával megépítette az első magyar jelfogós bináris számítógépet. Ez volt a MESz 1.
Tarján Rezső:
Kutatócsoportja az ENIAC tervei alapján B1 névvel számítógépet tervezett, majd megépítették az M3 nevű számítógépet (1959) szovjet tervek alapján.
Kemény János:
· Ő dolgozta ki időosztásos számítógépes rendszerek „multitasking” alapelvét (1963)
Multitasking jelentése: két vagy több tevékenység adott idő alatt történő párhuzamos végzése.
· Részt vett a BASIC programnyelv megteremtésében is.
Gábor Dénes:
Holográfia úttörője – ezért Nobel díjat kapott 1971-ben.
Gróf András:
Andrew Grove néven a számítástechnika máig meghatározó nagyvállalata, az Intel társalapítója (társa Gordon Moore, a Moore törvény megalkotója), majd 20 éven át vezérigazgatója lett.
Simonyi Károly:
Kulcsszerepet játszott az első WYSIWYG szövegszerkesztő megalkotásában (Bravo). Ezt az irányvonalat követve került a Microsofthoz, és vett részt annak a megalkotásában, amit ma úgy ismerünk, hogy Ms. Office.
Nemes Tihamér:
Úttörője volt a mesterséges intelligencia kutatásnak. Az emberi agy logikai funkcióit modellezve sakkgépet tervezett, de megszállottja volt az akkoriban még szintén csak a szárnyait bontogató kibernetikai kutatásoknak is.
Kalmár László:
Matematikus, ő volt az, aki idehaza megteremtette a modern számítástechnika oktatást azzal, hogy 1962-ben „Kibernetikai Kutatólaboratóriumot” alapított, ahol két év múlva már számítógép is működött. 1967-től az MTA Matematikai Logikai és Automataelméleti Kutatócsoportjának vezetője.